راه کاغذ (Lg یا Sg )

سطح کاغذ دارای خواب یا راه است. به هنگام چاپ باید کاغذ طوری به ماشین خورانده شود که راه آن موازی محور سیلندر باشد و در صحافی کتاب باید خواب کاغذ موازی عطف کتاب باشد.  هر گاه خواب یا راه کاغذ موازی عطف کتاب نباشد، برگ های کتاب حالت افتادگی ندارند بلکه به حالت ایستاده رو به بالا قرار می گیرند و خواننده آن را با فشار می خواباند، در نتیجه کتاب زودتر فرسوده می شود.

کارخانه های کاغذ سازی در دنیا، رول های کاغذ را به صورت ورق برش داده و سپس ورق کاغذ را در اندازه‎های گوناگون بریده و پس از بسته بندی در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهند.  راه بی راه کاغذ و مقوا به دو صورت فلش و یا SG و LG LG نشان داده می شود. (Long Grain) یعنی اینکه راه کاغذ موازی ضلع بلندتر است و (Short Grain) یعنی راه کاغذ موازی ضلع کوچک تر می باشد.

 grain-shortراه یا الیاف کاغذ(LG یا SG)

علامت نیزه هم روی لفاف کاغذ، نشان دهنده راه کاغذ است. یعنی اگر فلش موازی ضلع بزرگ تر باشد، راه کاغذ در جهت ضلع بزرگ تر است و اگر فلش در امتداد ضلع کوچک تر کاغذ قرار گیرد، راه کاغذ، ضلع کوچک تر است.  باید توجه داشت که راه کاغذ هنگام چاپ باید موازی محور سیلندر ماشین چاپ باشد.

به عنوان مثال اگر یک نوع کاغذ 70 × 100 برای ماشین 5/4 ورقی راه باشد، وقتی آن را از وسط نصف کنیم که در ماشین دو ورقی استفاده شود، بی راه وارد ماشین خواهد شد. بنابراین بهتر است هنگام خرید کاغذ به راه وبی راه نسبت به ماشینی که قرار است آن را چاپ کند، آگاهی داشته باشیم.  – برای تشخیص راه یا خواب کاغذ، چند روش معمول است، از جمله: 1. کاغذ از طرف خواب آن خیلی راحت پاره می شود ولی اگر آن را با دست از طرف مخالف پاره کنیم، مقاومت دارد و با نیروی بیشتری پاره می شود. 2. اگر دو نوار از لبه پایینی و کناری کاغذ ببریم و کنارهم بگذاریم آن نواری که به راه نیست، لبه اش برمی گردد.

یکی از مشخصه ها برای شناخت کاغذ، گرماژ آن است. کاغذ تحریر 70 یا 80 گرمی و گلاسه 120 یا 135 گرمی واژه هایی آشنا در دنیای انتشارات هستند. این گرماژ نشان دهنده وزن یک متر مربع از آن نوع کاغذ می باشد. مثلا وزن یک متر مربع کاغذ 70 گرمی 70 گرم است. وزن کاغذ برش خورده از فرمول زیر تعیین می شود و شما به راحتی می توانید با وزن نمودن دقیق کاغذ برش خورده گرماژ آن را به دست آورید. واحد طول و عرض در این فرمول سانتیمتر می باشد. گرماژ = طول × عرض / 10.000.000 × وزن کاغذ به کیلوگرم  در کاغذ های کاربن لس (NCR) که به کاغذهای خود کپی مشهور هستند باید توجه شود که این کاغذها زمان مصرف دارند و پس ازتاریخ مصرف، حساسیت خود را ازدست می دهند.

پشتیبانی
دیدگاه کاربران 5 دیدگاه
 • غلامحسین متقیان 4 تیر 1393 / 7:36 ق.ظ

  سلام از اینکه به این روش آموزش واطلاعات رادر اختیار همکاران وعلاقمندان به صنعت چاپ وتبلیغات قرار دادید بسیار متشکرم واین مناعت طبع وبزرگواری مدیریت محترم رامیرساند وباعث جلب اعتماد وجذب مشتریان جدید میشود و به لحاظ معنوی نیز مصداق این روایت از معصومین (ع) است که زکات علم نشر و آموزش آن به دیگران است .
  خداوند به کسب وروزیتان برکت و به پرسنل آن مجموعه سلامتی عطا فرماید . ان شاالله

  • ivisit_user 4 تیر 1393 / 7:49 ق.ظ

   با سپاس از شما بخاطر توجه و ثبت نظرتان، خوشحالیم که ذره ایی کوچک باعث ارتقا دانش و اطلاعات در این رشته باشیم، امبدواریم که با حمایت شما همکاران و بازدیدکنندگان گرامی قدم های استوار تری در این زمینه برداریم . تمام تلاش مجموعه ما جلب رضایت مشتریان می باشد. بخاطر زمانی که صرف نظر دهی نمودید سپاسگزاریم
   با آرزوی موفقیت برای شما

 • ممتون بابت اطلاعات مفید.
  حال کاغذ باید به حالت lg وارد دستگاه شود یا sg????
  کاغذ 100*70 lg برای 2 ورقی است یا 4 ورقی؟؟؟؟
  ممنون میشم.

 • سلام با سپاس از مطالب مفیدتان
  سوال من این است که کاغذ به صورت lgوارد دستگاه دوورقی میشود بهتر است حال آنکه به گفته شما برای کتا ب راه باید موازی عطف کتاب باشد و اجبارا برای مثلا کتاب وزیری باید sgوارد دستگاه شود این را توضیح بدید ممنون میشم

ارسال دیدگاه