محاسبه قیمت کاغذ در چند ثانیه

برای محاسبه قیمت یک سفارش چاپ نیاز به برآورد قیمت مهمترین آیتم در صنعت چاپ که کاغذ می باشد داریم.برای محاسبه قیمت کاغذ به چه مواردی نیاز دارید ؟

محاسبه قیمت کاغذ

موارد مهم در محاسبه قیمت کاغذ

  • ابعاد کاغذ
  • گرم کاغذ
  • تعداد
  • قیمت روز هر کیلوگرم

فرمول ساده محاسبه وزن هر عدد کاغذ

آموزش-محاسبه-قیمت-کاغذ-1

در فرمول بالا شما وزن هر عدد کاغذ ۲۰۰ گرم گلاسه در سایز ۵۰ * ۷۰ سانتی متر را بدست آوردید.

یک نکته مهم ! چرا اسم کاغذ ۲۰۰ گرم می باشد اما وزن بدست آماده ۷۰ گرم می باشد ؟ منظور از کاغذ ۲۰۰ یا ۱۷۰ یا ۳۰۰ و … وزن کاغذ در ابعاد ۱۰۰ سانتی متر در ۱۰۰ سانتی متر می باشد. به همین علت وقتی ابعاد کاغذ تغییر میکند طبیعی خواهد بود که وزن هر برگه نیز تغییر کند.

محاسبه قیمت کاغذ

بعد از بدست آوردن وزن هر برگه با توجه به فرم و میزان سفارش خود باید تعداد کاغذ مصرفی را محاسبه کنید. به طور مثال برای چاپ ۱۰۰۰ عدد پوستر ۵۰ * ۷۰ سانتی متر مشخص است که ۱۰۰۰ عدد کاغذ ۵۰ * ۷۰ نیاز خواهید داشت. در اینجا لازم است سایز مادر و اولیه بند های کاغذ را بدانید

  • کاغذ ۱۰۰ *۷۰
  • کاغذ ۶۰ * ۹۰

هربند کاغذ ۱۰۰ * ۷۰ شامل ۱۰۰ یا ۱۲۵ ورق با توجه به برند کاغذ مورد نظر می باشد. پس از برش این کاغذ از وسط شما ۲ برابر ورق ۵۰ * ۷۰ خواهید داشت. پس برای چاپ ۱۰۰۰ عدد پوستر ۵۰ * ۷۰ نیاز به خرید چندبند کاغذ دارید ؟

اگر بند کاغذ ۱۰۰ برگی باشد شما نیاز به ۵ بند کاغذ ۱۰۰ برگی دارید که پس از برش ۱۰۰۰ عدد ورق ۵۰ * ۷۰ خواهید داشت. در صورتی که بند کاغذ گلاسه ۱۲۵ برگی باشد شما نیاز به ۴ بند خواهید داشت.

آموزش-محاسبه-قیمت-کاغذ-2

محاسبه قیمت کاغذ برای چاپ ساک دستی گلاسه

چاپ و طراحی ساک کاغذی

برای مثال می خواهیم هزینه چاپ کاغذ مورد استفاده ساک دستی ۲۵ * ۳۵ * ۹ سانتی متر رو مورد محاسبه قرار دهیم

  • لازم است ابتدا ابعاد گسترده کار را بدانید ( ۵۰ * ۷۰ )
  • تعداد کاغذ برای ۱۰۰۰ عدد ساک دستی فوق ( ۴ بند کاغذ ۱۰۰ * ۷۰ )

عرض کاغذ ( ضرب ) طول کاغذ ( ضرب ) تعداد ورق ( ضرب ) گرم کاغذ ( ضرب ) قیمت کاغذ ( تقسیم ) بر ۱۰۰۰ = قیمت کاغذ

توضیح فرمول بالا : ( ۰٫۵ * ۰٫۷ * ۱۰۰۰ * ۲۰۰ * ۲۰٫۰۰۰ ) تقسیم بر ۱۰۰۰ = ۱٫۴۰۰٫۰۰۰ هزار تومان هزینه خرید کاغذ ساک دستی فوق

ابعاد و وزن یا گرم کاغذ

کاغذ اگر به صورت برگه یا شیت باشد به نام بند و اگر متری و طولی باشد به نام رول بسته بندی می گردد. تعداد برگها در بند مختلف بوده و بستگی به ضخامت کاغذ دارد.

هر بند شامل ۲۵۰،۱۲۵،۱۰۰ و یا ۵۰۰ برگ کاغذ می باشد. منظور از گرم در کاغذ، وزن یک مترمربع ( ۱۰۰ * ۱۰۰ سانتی متر )  آن می باشد. بنابراین یک برگ کاغذ ۷۰×۱۰۰ گرمی ۴۹ گرم وزن دارد و چون بند آن ۵۰۰ برگی است، وزنی برابر ۵/۲۴ کیلو خواهد داشت.

ابعاد اصلی کاغذ که مورد مصرف بیشتری دارند عبارتست از : ۶۰×۹۰، ۷۰×۱۰۰، ۷۴×۹۶، ۷۲×۹۰ و ۷۰×۹۰ که در ایران بیشتر از قطعهای ۷۰×۱۰۰ و ۶۰×۹۰ جهت نشر استفاده می شود. (ابعاد ذکر شده به سانتیمتر می باشند.)

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *