نورپردازی در فلزات مدور

نورپردازی فلزات مدور

نورپردازی در فلزات مدور

همه ما می دانیم که یکی از اصلی ترین بخش ها در عکاسی از فلزات نور پردازی می باشد. معمولا این اهمیت در فلزات مدور بیشتر به چشم می خورد زیرا نور پردازی برای عکاسی این فلزات به منظور مدور نشان دادن آن ها مهم است. معمولا نور پردازی بر روی فلزات تخت از نور پردازی بر روی فلزات مدور راحت تر خواهد بود.

مهم ترین اصل در عکاسی از فلزات مدر این است که بتوانید نقطه بازتاب درستی را برای عکاسی خود پیدا کنید. توجه داشته باشید که به دلیل انعکاس نور؛ دوربین همیشه عکس های که از فلزات می گیرد مشخص است و هیچ راهی برای خارج کردن ان از کادر عکاسی وجود ندارد. به همین دلیل بهتر است که تمرکز خود را بر روی بازتاب نور قرار دهید و به فکر خارج کردن دوربین از کادر عکاسی با یک نور پردازی بد نباشید.

در عکاسی از اجسام فلزی مدور برخلاف سایر اشیا فلزی تخت تمامی حواشی در دور جشم قرار می گیرد یعنی شما نمی توانید یک کادر مشخص برای آن در نظر بگیرید و در واقع کادر خود عکس تمامی حواشی شی می باشد. نکته بعدی اینکه نقطه ای در جسم قرار می گیرد درست همان سوژه می باشد.

نورپردازی در فلزات (5)

یعنی شما باید به نقطه ای توجه کنید که برای شما هم بیشتر جلب توجه می کند. به این نکته توجه کنید که در زمان عکاسی از فلزات مدور به دلیل بازگشت نور تصویر آنها اشیا غیر ضروری را از عکس خارج کنید چون نه تنها خود آنها به عکس شما آسیب می زنند بلکه انعکاس آنها نیز  باعث ایجاد نقاط تیره خاص در عکس می شود. اگر می خواهید که تصویر دوربین در عکس شما کمتر مشخص باشد بهتر است که دوربین را در تاریکی مطلق قرار دهید تا انعکاس نور بر روی دوربین نیفتد یا اینکه دوربین را در خیمه نور قرار دهید و روی آن را با یک پارچه سفید بپوشانید تا اشیا در این خیمه به صورت مدور به نظر برسند.

استتار و مخفی کردن اشیا

یکی از راه های حذف اجسام مزاحم که نمی توانید انها را جابه جا کنید استفاده از این  یک وسیله است که بتوانید به وسیله آن اشیا مزاحم را بپوشانید یا اگر در گوشه قرار گرفته اند به وسیله فتوشاپ آنها را حذف کنید. البته تا جایی که می توانید از سوژه های اطراف به منظور زیباسازی صحنه استفاده کنید و آنها را حذف نکنید مگر در جایی که به هیچ وجه به زیبا سازی صحنه شما نمی توانند کمک کنند. یک چیدمان زیبا در عکاسی می تواند تصویر را تا چند برابر هم زیباتر کند.

نورپردازی در فلزات (1)

روش اجتناب از بازتاب نور دوربین عکاسی

اگر دوربین را در تاریکی قرار دهید هیچ بازتابی از نور بر روی عکس مشخص نمی شود زیرا هیچ نوری از پشت دوربین ساطع نمی شود که صحنه عکس شما را بهم بریزد. البته می توانید از لنز ها تله هم استفاده کنید این لنز ها در دور کردن تصویر دوربین از سوژه کمک زیادی می کنند. اما اگر توجه کنید می بینید که دوربین ها در قسمت های مختلف هم ممکن است در معرض نور قرار بگیرند یا دور کردن دوربین از سوژه برای شما امکان پذیر نیست زیرا ممکن است اندازه جسم شما کوچک باشد و شما با دور کردن دوربین نتوانید در قسمت های مد نظر خود فوکوس درستی را داشته باشید. اما در این حالت کار راحت تری را که می توانید انجام دهید این است که دوربین را با یک پارچه سیاه بپوشانید و جای دریچه لنز را خالی کنید در این حالت هم دیگر تصویر دوربین به حالت اولیه در عکس شما ظاهر نمی شود. در اکثر استدیو های حرفه ای به همین روش از بازتاب نور جلوگیری می کنند و نیازی به استفاده از روش های بسیار پیچیده برای  حذف انعکاس های دوربین نمی باشد. اما معمولا در استدیو های کوچک از خیمه های نور استفاده می کنند.

نورپردازی در فلزات (4)

خیمه نور

شاید برای شما جالب باشد که یک پارچه سفید در عکاسی شما انقدر کمک کننده باشد اما در خیمه نور هیچ گونه روزنه نوری وجود ندارد در نتیجه شما به راحتی می توانید اجسام را به نحوه دلخواه خود در کنار هم قرار دهید. در خیمه نور معمولا هیچ انعکاسی از تصاویر بر روی هم ایجاد نمی شود و از طرف دیگر یکنواختی در  تصویر ایجاد  می کند یعنی تقسیم یکنواخت نور باعث می شود که تمامی اجسام به یک اندازه از نور بهره ببرند و در  نتیجه تمامی زاویه های دید در یک جسم مدور هم بهتر دیده می شود.

در این عکس ها فقط دریچه ای که برای لنز در نظر می گیریم انعکاس پیدا می کند و آن هم قابل چشم پوشی است و حتی اگر هم در عکاسی ما خیلی مهم باشد به راحتی می توانید با روتوش و نرم افزار های رایانه ای آن را حذف کنید زیرا معمولا در عکس هایی که سطح بزرگی را شامل می شوند این انعکاس چنان مشخص نیست مگر اینکه جسم مورد نظر شما کوچک باشد و یا انعکاس نور در آن به راحتی مشخص شود. در این موارد معمولا استفاده از چند جسم در کنار هم انعکاس را تا حدی کم می کند که حتی نیازی به استفاده از روتوش هم در عکس ها نمی باشد. توجه کنید که بازتاب فلزات فقط نمونه بارزی از انعکاس مستقیم نور بر اشیا براق می باشد و در بعضی فلزات مانند پلاتین این انعکاس حتی از فلزات دیگر مانند آهن یا آلمینیوم هم بیشتر است. لذا در زمان برخورد با انعکاس های شدید در عکاسی فلزات می توانید از هر کدام از روش های بالا در نور پردازی خود استفاده کنید.

majid fard
ارسال دیدگاه