نکات مهم در طراحی جلد کتاب(بخش اول)

نکات مهم در طراحی جلد کتاب

نکات مهم در طراحی جلد کتاب

احتمالا داستان مشهوری که اهمیت طراحی جلد کتاب را مشخص می کند شنیده اید. چندین سال پیش، فروش کتاب مارتین لیک بسیار کم بوده است. او تنها 15 کتاب در هر ماه میفروخت. برخلاف بسیاری از نویسندگان مارتین این موضوع را نتوانست قبول کند و طراحی جلد اولین کتاب از سری کتاب های خود که در سه بخش نوشته شده بود را تغییر داد. در کمال ناباوری با این کار فروش کتاب اول خود را سه برابر کرد. دو ماه بعد او جلدهای کتاب دوم و سوم خود را نیز تغییر داد تا با اولین کتاب مطابقت بیشتری داشته باشد. همچنان فروش کتاب های او دو برابر شد.

او نوشتار و یا ساختار کتاب خود را تغییر نداده بود. او تنها جلد کتاب خود را عوض کرد. ما در این مقاله به بررسی موضوع جذاب طراحی جلد کتاب و تاثیر آن بر فروش شما خواهیم پرداخت. تا انتهای این مقاله همراه با ما باشید.

[pullquote align=”center”]

پیشنهاد می کنم 8 عنصر کلیدی طراحی بروشور را هم مطالعه کنید
[/pullquote]

اولویت بندی

طراحی جلد کتاب باید بعد از انتخاب نام مناسب انجام شود. اگر هنوز نام مناسبی برای کتاب خود انتخاب نکرده اید بهتر است ابتدا این مسئله را حل کنید و سپس سراغ طراجی جلد بروید.

نکات مهم در طراحی جلد کتاب

ایده های مناسب در طراحی جلد

جلد کتاب شما باید به مخاطبانتان پیامی واضح را ارسال کند. به طور کلی غیر احساسی با مغز صحبت کند و احساسی با قلب مخاطبان. به طور مثال جلد رمان ها زمانی مناسب هستند ک بتوانند پیام احساسی برگرفته از داستان را به مخاطبان برسانند. از آنجا که عنوان کتاب خود را انتخاب کرده اید، باید یک ایده واضح و روشن از پیامی که می خواهید جلد کتاب بیانگر آن باشد، داشته باشید.

هنگامی که شما پرفروش ترین کتاب ها در سایت آمازون را دنبال می کنید، می بینید که باید به:

  • الگوها
  • فونت ها
  • تصاویر استفاده شده
  • و …

توجه کنید. شما می خواهید که کتابتان در کنار دیگر کتاب ها ظاهری موجه و مورد پسند داشته باشد و مناسب با ژانری باشد که در آن نوشته شده است.

استفاده از پینترست pinterest برای الهام بخشیدن

Pinterest یک مکان عالی برای یافتن ایده های مناسب برای جلد کتاب است. شما می توانید جلدهای مختلف کتاب را ببنید و از آن ها ایده بگیرید. در این سایت بسیاری از طراحی های جدید جلد کتاب وجود دارد که می تواند الهام بخش برای نشان دادن پیام و ژانر کتاب شما باشد.

همچنین از دیدن جلدهای کتاب ها در سایت هایی مثل امازون غافل نشوید. تنوع در آثار کتاب به دلیلی جهانی بودن آمازون می تواند بینش گسترده ای در طراحی جلد مناسب به شما ارائه دهد.

ابزار طراحی و یا طراحی جلد کتاب خود را مشخص کنید

در مورد این مسئله که میخواهید طراحی حرفه ای جلد کتاب شما را طراحی کند یا خودتان می خواهید طراحی آن را به عهده بگیرید، تصمیم گیری کنید. این قدم یکی از مهمترین قدم ها برای طراحی جلد کتاب است.

در صورتی که میخواهید خودتان طراحی جلد کتاب را بر عهده بگیرید نرم افزارهای زیر می توانند به شما کمک کنند.

جلدهای کتاب DIY : شما می توانید جلد کتاب خود را با قالب های رایگان و آموزش های مبتنی بر اصولی که برای کتاب های پرفروش تهیه شده است، طراحی کنید. این یک ابزار، راهنما و یک سیستم قالب آماده است که می تواند کمک زیادی به شما در طراحی جلد کتاب نمیاد.

Conva:  یک ابزار طراحی رایگان است که می توانید با آن می توانید انواع جلد کتاب را طراحی کنید. استفاده از این نرم افزار بسیار آسان است.

Adob: بیشتر افرادی که طراحی می کنند با نرم افزارهای ادوب آشنایی دارند. اگر میخواهید از این نرم افزار استفاده کنید، دوره های آموزشی سری های نرم افزارهای ادوب به راحتی در اینترنت و یوتیوب پیدا می شوند. نرم افزارهایی مانند فتوشاپو indesign از سری نرم افزارهای ادوب در طراحی جلد کتاب بسیار کاربردی می باشند.

اگر طراحی جلد را به طراحان حرفه ای می سپارید به نکات زیر توجه کنید:

  • قبل از هر چیز نمونه کارهای مشابه طراحان را با دقت بررسی کنید. از این نمونه کارها می توانید میزان ذوق، خلاقیت و تجربه آن ها را متوجه شوید.
  • در مورد هزینه طراحی با آنها پیش از قرار داد صحبت کنید. عموما هزینه طراحی جلد بالا است پس خودتان را برای آن آماده کنید.
  • در مورد ایده های خود و چیزی که از طراحی جلد توقع دارید با آنها شفاف و واضح صحبت کنید.
  • از آنها چندین نمونه طراحی جلد بخواهید، به طور مثال 4 الی 5 نمونه طراحی جلد برای کار شما بر اساس ایده هایتان، می تواند مناسب باشد.
  • فایل های اصلی psd و یا هر فایل دیگری را به طور کامل از آنها تحویل بگیرید.
  • و …

ابعاد کتابتان را مشخص کنید.

اینکه ابعاد کتاب شما چگونه است مهم است. آیا کتاب شما، کتابی جیبی است؟ آیا قطور است؟ تمامی این ظرایف در طراحی جلد کتاب شما می تواند تاثیر گذار باشد. قبل از طراحی جلد شما باید از اینکه ابعاد کتاب شما حداقل های علایق مخاطبانتان را با توجه به موضوع پوشش می دهد، مطمئن باشید. اما این ابعاد در نسخه های آنلاین نیز مهم هستند. اگر کتاب شما قرار است در سایت های فروش آنلاین قرار گیرد (مانند آمازون، فیدبو و …) بهتر است به ابعاد مورد نیاز آنها توجه کنید. و این ابعاد را در اختیار طراح خود قرار دهید.

جدول زیر نمونه ای از ابعاد ارائه شده توسط شرکت های فروش کتاب معتبر است:

نکات مهم در طراحی جلد کتاب

انتخاب فونت مناسب

درست است که بیشتر تصاویر روی جلد توجه افراد را جلب می کنند، اما فونت نیز عامل مهمی است. مهم بودن این امر را متناسب با طراحی یک لوگو برای یک شرکت در نظر بگیرید. زیرا به همان اندازه حائز اهمیت است. در پست های بعدی درباره تایپوگرافی برای جلد کتاب به صورت مفصل تری صحبت خواهیم کرد. دقت کنید که فونت های متفاوتی برای ژانر های مختلف وجود دارد. بسته به اینکه ژانر کتاب شما در چه حوزه ای است، فونت استفاده شده می تواند متفاوت باشد. از این رو در انتخاب فونت مناسب برای جلد، دقت کافی داشته باشید.

از رنگ ها برای ایجاد توجه استفاده کنید.

استفاده از سه رنگ در طراحی جلد بیشتر توصیه نمیشود. که البته این موضو باز هم وابسته به ژانری است که کتاب دارد. این رنگ ها باید به مخاطبانتان احساسات و پیام کتاب را منتقل کنند. استفاده از رنگ های مکمل، ترکیب تاریکی، نور، ایجاد کنتراست ها و … می تواند به شما در دریافت توجه مخاطبانتان کمک کند.

در قسمت اول سری مقالات نکات مهم درباره طراحی جلد کتاب، به بررسی 6 مورد از مهمترین موارد طراحی جلد کتاب پرداختیم. در پست بعد به ادامه بررسی این مهمترین نکات خواهیم پرداخت. در پست های آینده همراه ما باشید.

گروه چاپ و طراحی آفرنگ می تواند شما در سه مرحله: مشاوره تخصصی طراحی جلد کتاب، طراحی و چاپ کمک نماید. گروه چاپ و طراحی آفرنگ با سال ها تجربه در زمینه طراحی و اجرا ایده های خاص و بهره گیری از متخصصین متبحر در این حوزه توانسته است رضایت مشتریان خود را جلب نماید.

majid fard
ارسال دیدگاه