همه چیز‌ در مورد عکاسی هوایی

همه چیز‌ در مورد عکاسی هوایی

همه چیز‌ در مورد عکاسی هوایی ( هلی شات )

عکاسی هوایی یکی از بهترین ژانر های عکاسیه که تصاویر زیبا و الهام بخشی از این سبک در سر تا سر اینترنت موجوده. همون طوری که از اسم این سبک میشه حدس زد، عکاسی هوایی، گونه ای از‌ عکاسیه که باید از بالای زمین به سمت پایین عکس برداری کنید. عکاسی هوایی علاوه بر این که یه راه خوب واسه گرفتن عکس های زیبا به حساب میاد، میشه برای نقشه برداری و پی بردن به پدیده های طبیعی هم از اون استفاده کرد. جالبه که بدونید به‌ لطف تکنولوژی های امروزی، عکس برداری هوایی بسیار راحت تر از قبل شده و الان دیگه همه چی به سادگی انجام میشه. عکاسی هوایی یه سابقه طولانی داره و از خیلی وقت پیش مورد استفاده جامعه بشریت بوده.

شروع عکاسی هوایی بر می گرده به قرن هجدهم. یه روز معمولی تو یه روستا در یکی از شهر های فرانسه، یه عکاس فرانسوی به همراه یه بالون دار به اسم آقای گاسپارد Gaspard با بالون رفتن به بالای دهکده و شروع به عکس برداری کردن. وقتی که اومدن پایین و عکس ها رو چک کردن فهمیدن که نقشه برداری به این روش، فوقالعاده آسون تر و دقیق تر از نقشه برداری زمینیه. زین پس اون عکاس فرانسویه دوربینش رو تو بالون کار می گذاشت و عکس های هوایی ثبت می کرد. اگر چه که دیگه الان اولین عکس هوایی که اون ها گرفتن دیگه موجود نیست.

اما آخرین عکسی که از اون ها موجوده مربوط به دو سال بعده و اون رو نقشه هوایی بوستون نام گذاری کردن و از شهر بوستون گرفته شده. این عکس از ازتفاع 2000 فیت از زمین گرفته شده. در سال ۱۹۸۸ عکاسی به نام آرتور باتوت، یه کایت طراحی کرد و دوربین رو بهش متصل کرد و به عبارتی تکنیکی جدید برای این هنر عکاسی اختراع کرد.

همه چیز‌ در مورد عکاسی هوایی

همه چیز‌ در مورد عکاسی هوایی

چند سال بعد نظامیان فهمیدن که عکاسی هوایی چقدر می تونه مهم و حیاتی باشه و یه دوربین رو متصل کردن به هوا پیما های جنگی و به کمک یه خلبان، نقشه های جنگی به وجود اومدن. از سال ۱۹۱۹ مردم به صورت شخصی شروع به ضبط کردن عکس های هوایی کردند.

اما امروزه عکاسی هوایی جهش بزرگی داشته و از زمانی که تکنولوژی هواپیاما های بی سرنشین در عکاسی هوایی استفاده می شه، عکاس کنترل کاملی از نحوه و زاویه عکس برداری داره همه چیز از هر نظر راحت تر شده. اما امروزه دستگاه های تصویر‌ برداری هوایی همه جا یافت میشن و عکاس های حرفه ای لازم به یاد گیری تکنیک های این حرفه دارم تا همیشه در صدر بمونن. در‌ این مقاله سعی دارم شما رو با تکنیک های این حرفه آشنا‌ کنم.

برای عکاسی هلی شات همیشه آب و هوا رو اینترنتی چک کنید

چک کردن وضعیت آب و هوا اولین چیزیه که باید قبل از عکس برداری هوایی انجام بدید. خیلی چیز ها هستند که می تونن به نحوی روی کیفیت عکس های شما تاثیر بزارن. همانند وضعیت بارش، تعداد ماهواره های هوایی که در اون منطقه فعال هستند، آپارتمان های مرتفع و یا نا همواری های موجود در اون سطح و…

همه چیز‌ در مورد عکاسی هوایی

قالب خام (raw format) راه شروع کردن شماست.

وقتی که شما در قالب خام شروع به عکس برداری هوایی کنید، قابلیت تطبیق پذیری خیلی بهتری در پس پردازش دارید. در‌ قالب خام، عکس شما فشرده سازی نمیشه و اطلاعات منتقل شده از سنسور ها از بین نمیرن در نتیجه دست شما در افزایش المان های عکس و همچنین تغییر در رنگ ها با دامنه زیاد بازه و عکس هیچوقت جلوه غیر طبیعی به خودش نمی گیره.

میزان ISO رو پایین بیارید

از اون جایی که شما قصد ندارید در تاریکی شب عکس بگیرید و همون طور که در‌ جریان هستید، روشنایی روز نیاز به ISO بالا نداره، برای عکاسی هوایی اژ ISO پایین استفاده کنید. بالا بردن ISO در‌ اینجور عکس ها، باعث میشه شاهد نویز در‌ تصاویر باشید و همین موضوع کیفیت و زیبایی عکس رو به شدت کاهش میده. همچنین زمانی که قصد دارید در‌ سایه یا باد عکس برداری کنید، در‌ تنظیمات، سرعت شاتر رو پایین بیارید تا نور بیشتری وارد لنز دوربین بشه.

همه چیز‌ در مورد عکاسی هوایی

همیشه یه برنامه و‌ پلن پشتیبان داشته باشید.

بعضی مواقع، حتی مهم ترین برنامه های شما ممکنه واسه یه تغییر در‌ آب و هوا به هم بخوره. پس همیشه آماده عکس برداری در هر آب و هوایی باشید. اگه آسمون ابری شد، باید مود و حالت هوای ابری رو به عکس هاتون اضافه کنید و آمادگیش رو داشته باشید اگه هوا به شدت آفتابی شد و آفتاب مستقیم تابید، می تونید از سایه های لذت بخش آفتاب عکس برداری کنید. گاهی وقت ها همین تغییرات ناگهانی و عکس های یهویی، به یاد موندنی و خارقاالعاده میشن.

تصاویر پانوراما، عکس هایی با جزییات زیاد

زمانی که قصد دارید یه عکس بزرگ از یه مکان بگیرید و اون عکس جزئیات زیادی رو شامل میشه، باید بهتون بگم که پانوراما واسه همین کار ساخته شده! نمونه عکس های هوایی پانوراما رو می تونید از توی اینترنت مشاهده کنید. اگه فکر می کنید توی ساخت و ضبط تصاویر پانوراما چندان موفق عمل‌ نمی کنید، می تونید عکاسی کنید و در‌ زمان ادیت عکس ها رو به هم بچسبونید.

همه چیز‌ در مورد عکاسی هوایی

درعکاسی با نور و سایه ها بازی کنید!

نور، المان اصلی یه عکسه. با نور بازی کنید و ببینید که همین عنصر ساده چه تاثیر‌ هیجان انگیزی روی خروجی شما داره. قبل از طلوع آفتاب تا غروب آفتاب در ساعت مختلف با نور های مختلف، عکس های متفاوت بگیرید تا به خوبی ببینید که نور تا چه اندازه تصاویر رو شامل تغییر می کنه.

همه چیز‌ در مورد عکاسی هوایی

پشتیبانی
ارسال دیدگاه