چطور Qr بارکد طراحی کنیم؟

طراحی qr بارکد به راحتی

بارکد QR  چیست؟

بارکد QR یا QRکد (کد پاسخ سریع) که معادل فارسی اش رمزینه می باشد به هر نوع تصویر کد گذاری شده ای گفته می شود که از طریق اسکن آن با استفاده از یک ابزار بارکد خوان  یا وسایلی چون گوشی و تبلت و… محتویاتش رمزگشایی شود و حاوی یک سری از اطلاعات باشد. QRکد را نخستین بار یکی از زیرمجموعه های شرکت تویوتا به اسم «دنس ویو» که می خواست به روند پیگیری سفارش خودروها و قطعات در چرخه تولیداتش سرعت ببخشد طراحی کرد و بعد از آن رفته رفته برای کاربردهای تبلیغاتی و اطلاع رسانی درباره محصولات یا خدمات و… مورد استفاده قرار گرفت. به زبان ساده تر QR کد ها نوعی علائم تصویری مربع شکل رمزگذاری شده به صورت مجموعه ای از نقطه های مربع سیاه رنگ کنار هم در یک زمینه سفید رنگ هستند که دربردارنده اطلاعات محصولات، کالاها، خدمات، نشانی و آدرس و… می باشند.

بارکد QR یا QRکد (کد پاسخ سریع) که معادل فارسی اش رمزینه می باشد به هر نوع تصویر کد گذاری شده ای گفته می شود که از طریق اسکن آن با استفاده از یک ابزار بارکد خوان  یا وسایلی چون گوشی و تبلت و… محتویاتش رمزگشایی شود

بارکد QR چه استفاده یا کاربردی دارد؟

 کاربرد و استفاده  بارکد QR این است که مشتریان و مخاطبان کسب و کارها، براحتی بتوانند اطلاعات محصولات و خدمات یا هویت سازمانی و تجاری آنها و… را با یک اسکن ساده که معمولا با گوشی موبایل هم میسر است مشاهده نمایند. همچنین از بارکدQR بر روی کارت ویزیت نیز استفاده می شود که اطلاعات جامع و کاملتری از یک کارت ویزیت معمولی اعم از نام و نشانی وآدرس، وب سایت و دیگر اطلاعات هویتی و کاری به شما خواهد داد. با اینحال استفاده از بارکدQR آنقدر گسترش یافته که برای هر چیزی که نیاز به توضیح و اطلاعات بیشتر و تکمیلی دارد و امکان ارائه یا درج آن بر روی محصول نیست تولید می شود. بطور کلی بارکدQR اطلاعات را به شکل یک مربع کوچک رمزنگاری می کند و سپس در بستر اینترنت یا داخل نرم افزار بارکد خوان در گوشی و لپ تاپ و… اطلاعات را از حالت رمز خارج کرده و نمایش می دهد.

طراحی qr بارکد به راحتی

طراحی بارکد QR به چه شکل و چگونه انجام می شود؟

طراحی و شکل بارکد QR به صورت مجموعه ای از مربع های کوچک سیاه کنار هم است که ساختمان یک مربع بزرگتر را در یک زمینه سفید تشکیل می دهند که اطلاعات در آن رمزنگاری می شود و در نوع پرکاربردش از 177 در 177 ماژول ترکیب یافته است که قابلیت ذخیره 7089 عدد یا 1264 کاراکتر را می دهد. با وجود اینکه هنوز مالکیت بارکدQR در اختیار شرکت دنس ویو است اما همچنان استفاده از آن با رعایت قوانین مالکیت معنوی که بر اساس استانداردهای صنعی ژاپن JIS و استانداردهای بین المللیISO می باشد رایگان است. با اینحال طراحی و ساخت یک بارکدQR در انواع تک بعدی و دو بعدی و حتی سه بعدی که اختلافشان با هم در تعداد کلمات و حروف و کاراکترهای اطلاعات رمزنگاری شده است، از طریق سایت های رایگان یا بخش خدمات مجموعه آیویزیت به صورت تخصصی امکان پذیر است.

مخاطبان بارکد QR چه کسانی هستند؟

تمام کسب و کارها یا حتی اشخاص می توانند جزو مخاطبان این شیوه از ارتباط و تعامل در فضای مجازی باشند و اقدام به طراحی و ساخت بارکد QR نمایند. فکرش را بکنید برای خرید محصولی به بازار مراجعه کرده اید و اطلاعات کمی هم از آن دارید و روی آن هم توضیحات کم یا ناقصی وجود دارد و از آنجاییکه محصول در یک بسته بندی پلمپ عرضه شده و نمی توانید پلمپ آن را هم باز کنید و نمونه باز هم نداشته باشد، از طریق بارکدQR که معمولا بر روی محصول درج می شود، می توانید اطلاعات جامع و کاملی به دست آورید. همچنین از جمله مخاطبان گسترده بارکدQR می توان به فروشگاه ها، مکان های تفریحی، موزه ها، ویزیتورها و… یا حتی برای جلوگیری از گم شدن سالمندان دچار فراموشی و یا شناسایی متکدیان واقعی و نیازمند کمک و… به صورت طراحی بر روی پلاک آویزان بر گردن یا کارت در جیب مورد استفاده قرار بگیرد.

تمام کسب و کارها یا حتی اشخاص می توانند جزو مخاطبان این شیوه از ارتباط و تعامل در فضای مجازی باشند و اقدام به طراحی و ساخت بارکد QR نمایند.

ویژگی های بارز استفاده از بارکد QR

  • _سهولت دسترسی و استفاده راحت از آن
  • _دسترسی به اطلاعات کامل و بیشتری از محصولات یا خدمات
  • _نقش راهنما در بازدید از مکان های تفریحی که می تواند اطلاعاتی راجب هر قسمت بدهد یا بازدید از موزه ها و کسب اطلاعاتی درباره هر آثار باستانی
  • _نقش ردیابی و شناسایی هویت افراد همچون سالمندان و متکدیان
  • _نقش بیزینسی و تبلیغاتی از جمله درج بر روی کارت ویزیت یا تابلو و استند و…
  • _امکان ساخت آن برای همه که حتی می تواند حاوی اطلاعات شخصی و غیرتجاری باشد

خدمات ساخت بارکدQR  در مجموعه آیویزیت

معمولا ساخت بارکد QR توسط خود افراد و سازمان ها و… ساخته می شود که ممکن است حرفه ای یا اطلاعات جامع و کاملی نداشته باشد با اینحال در مجموعه آیویزیت برای اغلب خدمات و محصولاتی که ارائه می شود از کارت ویزیت و کاتالوگ گرفته تا بروشور و یادداشت و… امکان طراحی حرفه ای و هوشمند بارکدQR به صورت رایگان وجود دارد و مشتریان و مخاطبان این مجموعه می توانند از آن بهره مند شوند.

پشتیبانی
ارسال دیدگاه