کاتالوگ دیجیتال نسل جدید کاتالوگ

طراحی دیجیتال کاتالوگ

منظور از نسل جدید کاتالوگ چیست ؟

کاتالوگ در فرهنگ لغت دهخدا به معنی دفترچه ای که طرز کار دستگاهی را نشان دهد، راهنمای اشیاء، کالانما و… معنی شده است و در واقع کتابچه ای است که توسط آن می توان کالاها یا خدمات خود را به صورت تصویر و  نوشته که حاوی اطلاعاتی درباره خود کالاها یا خدمات می باشد را در یک مجموعه واحد برای مخاطب به نمایش گذاشت که نسل جدید آن با عنوان کاتالوگ دیجیتالی هم با همان کارکرد و کاربرد تولید و در بستر اینترنت عرضه می شود و طرفداران بسیاری دارد.

کاتالوگ دیجیتال

اصولا کاتالوگ شگرد مناسبی برای تبلیغات، فروش، و شناساندن بهتر محصولات و خدمات به مشتریان می باشد و جالب است بدانید با وجود اینکه اختراع صنعت چاپ به سال 1456 میلادی و گوتنبرگ باز می گردد اما تا اواسط قرن بیستم هنوزکاتالوگ شکل نگرفته بود تا اینکه پس از جنگ جهانی دوم و شروع به کار صنایع مختلف و گسترش فعالیت آنها که رقابت را شدیدتر کرده بود، دیگر تراکت و اعلامیه و… برد تبلیغاتی سابقش را نداشت و مردم را هم زیاد به خود جذب نمی کرد تا وقتی که  شکل اولیه کاتالوگ که کاغذی از جنس روزنامه داشت شکل گرفت. این روند همینطور ادامه یافت تا به امروز که کاتالوگ از جنس کاغذهای با گرماژ بالا و ضخیم و با صفحات تمام رنگی و گلاسه و… تولید می شود. حال نکته جالبتر اینکه دوره این نوع کاتالوگ ها نیز با توجه به کمبود کاغذ و منابع طبیعی رو به پایان است و نسل جدید کاتالوگ که به صورت دیجیتالی است ظهور کرده که بزودی جای نوع قبلی خود را خواهد گرفت.

نسل جدید کاتالوگ چه استفاده یا کاربردی دارد؟

شاید شما هم شنیده باشید که انسان نزدیک به 80 درصد اطلاعات خود را از طریق قوه بینایی به دست می آورد و این نکته یادآور این موضوع خواهد بود که اگر چیزی حاوی اطلاعات بصری باشد، بهتر و راحت تر پیامتان را به مخاطب خود انتفال می دهید. حالا در نظر بگیرید به جای صرفا توضیح یک محصول یا کالا و خدمات، عکس و تصویر کالاها یا خدمات را در کنار مختصر توضیحات آن به صورت کتابچه ای چاپی یا به صورت کتابچه ای گرافیکی و مجازی که شیوه مورد نظر ماست تهیه کنید و از طریق اینترنت در اختیار مشتریان و مخاطبانتان قرار دهید . نسل جدید کاتالوگ ها به این شکل یعنی دیجیتالی هستند و با توجه به فراگیر شدن گوشی های هوشمند، توسط بارکدی که برای کاتالوگ تعریف شده و با اسکن آن توسط گوشی، می توان کاتالوگ را دانلود یا به صورت آنلاین مشاهده کرد.

مزیت نسل جدید کاتالوگ در مقایسه با نسل قدیم آن چیست؟

 • به مانند نسل قدیم کاتالوگ که از کاغذ تولید می شود، موجب قطع درختان و آسیب به محیط زیست نمی شود و تمام آن به صورت طراحی مجازی و دیجیتالی است.
 • هزینه طراحی و تولید آن بسیار کمتر از نوع قدیمی و چاپی آن است، چون مواد و متریالی برای آن استفاده نمی شود.
 • تیراژ و تعداد برای کاتالوگ نسل جدید بی معناست چرا که به صورت نامحدود در دسترس بوده و امکان دانلود و استفاده از آن برای همه وجود دارد.
 • سهولت دسترسی و راحتی استفاده از آن، به صورتی که با گوشی هوشمند و اسکن یک بارکد می توان به کاتالوگ دیجیتال دسترسی یافت و آن را فراهم و دانلود کرد یا آنلاین دید. همچنین برای فرستادن کاتالوگ به نقاط دوردست در مدل قدیمی کاتالوگ مشکلاتی چون دوری مسافت و هزینه های پست مطرح بود ولی در نسخه جدید کاتالوگ امکان دانلود و دریافت از سایت یا حتی شبکه های اجتماعی در هر نقطه از جهان وجود دارد.
 • امکان اصلاح آن اعم از وجود غلط املایی یا تغییر در بخش هایی از آن و… در هر مرحله از طراحی و انتشارآن وجود دارد.
 • برخلاف کاتالوگ چاپی، امکان سفارش غیرحضوری کاتالوگ دیجیتال بدون نیاز به رفت و آمد برای صاحبان و مدیران کسب و کارها وجود دارد.
 • هیچ محدودیتی برای نوع طراحی و قالب آن، تعداد و شکل صفحات، رنگ بندی و… وجود ندارد.
 • در اثر استفاده بیشتر همچون نوع کاغذی و چاپی کاتالوگ، استهلاک نمی یابد و می تواند سالها و حتی قرن ها مورد استفاده واقع شود.
 • امکان افزودن پیام تبلیغاتی صوتی یا خوانش و موسیقی پس زمینه و… هم به آن وجود دارد.

کاتالوگ دیجیتال

اهمیت یک طراحی خوب در نسل جدید کاتالوگ

در نسل جدید کاتالوگ که دیجیتالی هستند، اگر طراحی خوب و هوشمندانه ای داشته باشند، در معرفی بهتر محصولات یا خدمات موثرتر واقع  می شوند و فروش بیشتر و توسعه کسب و کار شما و برندینگ بهتر را سبب  خواهند شد. یک طراحی خوب و حرفه ای نسل جدیدکاتالوگ همچون نمونه هایی که در مجموعه آیویزیت تولید می شود، می تواند از یک کالای معمولی یا یک خدمات مرسوم، یک کالای خاص و منحصر به فرد یا یک خدمات شگفت انگیز بسازد و در مقابل آن یک طراحی ناشیانه و غیر حرفه ای، بالعکس آن عمل کند. مثلا در مجموعه آیویزیت که به ندرت پیش می آید تا مشابه خدماتش را جایی دیگر بیابید، کاتالوگ دیجیتال را به همراه طراحی یک استند رومیزی عرضه می کند که به شکل عملکرد کاتالوگ دیجیتال، نوعی جذابیت و اعتبار می بخشد.

انواع طراحی نسل جدید کاتالوگ

نسل جدید کاتالوگ که به صورت دیجیتالی است از طراحی های متنوعی برخوردارند اما این تنوع بر اساس نوع کالاها یا فعالیت و خدماتی که تولید کنندگان و صاحبان کسب و کارها عرضه می کنند شکل می گیرد. مثلا یک تولیدی اسباب بازی کودکان اگر از طراحی فانتزی یا یک تولید کننده تابلو های مدرن از طراحی می نی مال برای تولید کاتالوگ دیجیتال استفاده کند موفق تر خواهد بود. با اینحال به لحاظ نوع کاربرد هم کاتالوگ دیجیتال می تواند دارای انواعی باشد که عبارتند از:

 • کاتالوگ دیجیتال معرفی محصول
 • کاتالوگ دیجیتال معرفی خدمات
 • کاتالوگ دیجیتال راهنمای کالاها
 • کاتالوگ دیجیتال معرفی یک مجموعه یا سازمان
 • کاتالوگ دیجیتالی که از دو یا چند کاربرد که در قسمت بالا اشاره شده تشکیل یافته باشد

مخاطبان نسل جدید کاتالوگ چه کسانی هستند؟

با توجه به گستردگی استفاده عموم مردم از دستگاه های هوشمند و الکترونیکی چون گوشی و تبلت و لپ تاپ و… استراتژی تبلیغاتی شرکت ها و سازمان ها و… نیز با چرخش به سمت فعالیت تبلیغاتی در عرصه فضای مجازی تغییر جهت داده است و به عنوان نمونه  کاتالوگ دیجیتال کم کم جایگزین کاتالوگ چاپی خواهد شد. با اینحال از آنجاییکه نسل جدید کاتالوگ یک ابزار تبلیغاتی بسیار کاربردی با رویکرد تبلیغات رسانه ای است از مخاطبان بسیاری هم برخوردار است. از جمله این مخاطبان می توان به فروشگاه ها، ویزیتورها، بازاریاب ها، نمایندگی ها، شرکت ها و سازمان ها و… نام برد.

طراحی کاتالوگ دیجیتال

هزینه ها و قیمت طراحی نسل جدید کاتالوگ

هزینه و قیمت طراحی نسل جدید کاتالوگ در مقایسه با کاتالوگ چاپی، آنچنان کم و ناچیز است که حتی تولید کنندگان یا صاحبان کسب و کارهای خرد هم توان تهیه کاتالوگ دیجیتال را خواهند داشت. با این حساب اگر استهلاک نداشتن استفاده از کاتالوگ دیجیتالی و برد تبلیغاتی بالا و مخاطبان بسیارش را در نظر بگیریم، ابزار تبلیغاتی پر ارزش و مقرون به صرفه ای است. ضمن اینکه میزان مهارت در طراحی نسل جدید کاتالوگ هم رابطه مستقیمی با قیمت آن دارد. در مجموعه آیویزیت(www.ivisit.ir) تمام خدمات طراحی و تولید نسل جدید کاتالوگ به صورت حرفه ای و تخصصی و با نازلترین قیمت در مقایسه با رقبا صورت می پذیرد.

کاتالوگ دیجیتال

پشتیبانی
ارسال دیدگاه