راهنمای چاپ ( برجسته سازی )

در دوران تحصیل ، یکی از پروژه های کلاس ما “تکنیک های چاپ ” نام داشت. مختصر این پروژه آشنا شدن با هر روش چاپی بود که ما می توانیم آنها را طریق قطعات فیزیکی نشان دهیم. این پروژه ، پروژه ای بسیار جالب بود. با این حال، هنگامی که شما مدرسه را ترک میکنید ، همیشه شانس کار کردن  با این تکنیک های چاپ شگفت انگیز و یا بودجه ی کافی برای کارکردن با آنها را ندارید اما آنچه که من در اینجا می خواهم در مورد آن صحبت کنم رایح و مقرون به صرفه خواهد بود(طوری که همه می توانند از آن استفاده کنند) . این راهنمایی ها را در پروژه چاپ بعدی تان منظور کنید. توجه داشته باشید: من در اینجا از چند واژه طراحی چاپ استفاده خواهم کرد و اگر شما با برخی از این واژه ها نا آشنا هستید می توانید با مطالعه راهنمای من در مورد «آماده سازی کار خود برای  چاپ» خیلی سریع با این واژه ها آشنا شوید.

برجسته سازی/فرورفته سازی   – Embossing/Debossing

 فرآیندهای مشابه ای هستند که نتیجه ی متفاوتی را ایجاد می نمایند. هر دو فرآیند شامل ایجاد یک صفحه کاغذ  و یک کلیشه هستند. این کلیشه روی یک دستگاه پرس نصب شده و کاغذ بین صفحه وکلیشه قرار می گیرد. این نیروی فشار حاصل از پرس کلیشه باعث می گردد کاغذ  به داخل گود گرددد و از این طریق تصویر را ایجاد می نماید. مادامی که فرورفته سازی  منجر به ایجاد یک جای چاپ(اثر چاپ) فرورفته بر روی ماده اولیه کاغذ شما می شود ، برجسته سازی هم یک جای چاپ(اثر چاپ) برجسته را بر روی ماده اولیه کاغذ شما ایجاد می کند. موارد زیر را هنگامی که در حال طراحی برای کلیشه هستید که شامل برجسته سازی/فرورفته سازی می شود به خاطر داشته باشید.

toi_debossing1

که برجسته سازی یک فرایند مکانیکی است که ماده اولیه کاغذ را دستکاری میکند بنابراین به طور پیش فرض این مسئله طراحی شما را نیز دستکاری می کند.  اگر آنها را خیلی نزدیک به هم قرار دهید آنها می توانند زمانی که فرایند برجسته سازی  انجام می شود با هم ادغام  شده و تبدیل به یک عنصر شوند برجسته سازی باعث می شود که عناصر طراحی کوچکتر به نظر برسند و دقت یا وضوح آیتم های کوچکتر کاهش یابد.

دو روش برجسته سازی وجود دارد : برجسته سازی خشک و برجسته سازی حرارتی. برجسته سازی خشک که برجسته سازی مختصر هم نامیده می شود توسط ترسیم یک استنسیل با تعدادی کاغذ حول آن با ابزار خاصی به نام قلم برای دریافت اثر برجسته بر روی آن انجام می شود. برجسته سازی حرارتی هم که به عنوان یک کلیشه و برجسته سازی حرارتی به آن اشاره می شود توسط کلیشه یک تصویر بر روی یک تکه کاغذ ،و  پاشیدن پودر بر روی کلیشه  و پس از آن اعمال حرارت و فشار انجام می شود.

در تصویر کارت ویزی زیر مشاهده می نمائید که جنس کاغذ ( کاغذ کارتی ) می باشد که توسط کلیشه برجسته سازی شده است . این تکنیک باعث برجسته شدن یکطرف کارت و گود شدن پشت کارت ویزیت  می گردد

amandaw_embossed

پشتیبانی
دیدگاه کاربران 2 دیدگاه
 • زینب ایران زاده 11 آذر 1393 / 1:56 ب.ظ

  سلام
  می خواستم بدونم چاپ فرورفته کارت ویزیت هم شامل خدماتتون میشه؟ اگر جوابتون مثبته ممکنه قیمت و نوع فایل تحویلی و سایر اطلاعات مربوط به سفارش رو توضیح بدین؟

  با تشکر

  • مدیریت سایت آیویزیت 18 آذر 1393 / 9:08 ب.ظ

   باسلام و احترام خدمت شما
   در جواب سوال شما باید گفت که چاپ کارت ویزیت فرورفته امکان پذیر می باشد ولی در فرم اختصاصی ، با توجه به سایز و جنس کارتی که شما مد نظرتان می باشد قیمت براورد می گردد

ارسال دیدگاه